Dawniej piasek.one.pl

Dzisiaj jest: 18 Czerwiec 2024    |    Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

Praca, podział ról i czas wolny rodzin śląskich z Piasku

mgr Patrycja Lukasek
Praca, podział ról i czas wolny
rodzin śląskich z Piasku.
Monografia problemowa
ISBN: 978-83-7790-241-7
 


streszczenie:
Praca stanowi monograficzny opis specyficznego typu rodziny, jakim jest rodzina śląska. Czy faktycznie rodzina śląska powoli umiera, jak mówią niektórzy? Odchodzi w zapomnienie? Jak wygląda sytuacja rodzin śląskich mieszkających w Piasku, w którym to tradycja śląska przez lata pobrzmiewała w wielu domach? Uzyskanie odpowiedzi na zadane pytania stało się głównym celem prezentowanej pracy. By odpowiedzieć na nie autorka podjęła próbę monograficznego opisu rodzin śląskich mieszkających na jednej ze śląskich wsi. Wybór mieszkańców wsi do badań nie jest przypadkowy. Albowiem jeżeli faktycznie rodzina śląska „umiera” to liczyć można, że na wsiach zmiany te zachodzą nieco wolniej niż w miastach. Możliwe w związku z tym staje się uchwycenie tych tradycyjnych atrybutów, które jeszcze kształtują życie rodzinne Ślązaków i tych, które już dawno zostały wyparte przez nowe warunki współżycia społecznego. Na potrzeby pracy przeprowadzono indywidualne wywiady pogłębione z 9 rodzinami śląskimi z Piasku, a ponad 70 innych zaproszono do wypełnienia kwestionariuszy ankiet. W oparciu o zgromadzony materiał empiryczny udało się uzyskać odpowiedzi na postawione pytania badawcze, przede wszystkim zaś na pytanie: "Jaka jest współczesna rodzina śląska mieszkająca w Piasku?".

 

ISBN: 978-83-7790-241-7
Dziedzina: Humanistyczne
Dyscyplina: Socjologia
Rodzaj opracowania: Praca magisterska
Liczba stron: 259
Język publikacji: polski
Uczelnia: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Rok napisania pracy: 2013

 

Kilka słów o stronie

Witamy na stronie miejscowości Piasek.

Strona działa od 6 grudnia 1999 roku i przez ten okres miała różne formy, różne adresy, rożne konstrukcje. Na początku była to prosta strona napisana w windowsowskim notatniku, a obecnie jest zarządzana przez najnowszy system zarządzania treścią CMS Joomla 2.5.x

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w redagowaniu i tworzeniu strony miejscowości Piasek.

 

Zaloguj