Dawniej piasek.one.pl

Dzisiaj jest: 18 Czerwiec 2024    |    Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

Historia Piasku

Piasek powstał stosunkowo poźno. Do XII wieku dzisiejsza ziemia pszczyńska była bardzo słabo zaludniona. Dopiero w drugiej połowie XIII stulecia sytuacja zaczęła się powoli zmieniać. Wtedy też rozpoczęła się planowana kolonizacja (rozpoczęta za sprawą książąt raciborsko - opolskich) tego regionu, na który zaczęły napływać setki osadników. Powstały nowe wioski, które wzorowały się na niemieckim prawie kolonizacyjnym. Nowo przybyła ludność wybierała tereny o żyznej glebie, znajdujące sie w południowej części ziemi pszczyńskiej (od średniowiecza wiadomo, ze tereny piaskowe nie należą do gleb urodzajnych). Stąd też najstarsze wsie położone są właśnie na południe od miasta Pszczyny. Jednak osadnicy przybyli w poźniejszym czasie musieli zadowolić się terenami o słabszej glebie,a następni jeszcze gorszymi. Dlatego właśnie Piasek nie należy do najstarszych miejscowości w tym powiecie. Niestety nie da się określić dokładnie kiedy powstał Piasek. Jednak wiadomo, że nie powstał on w XIII czy nawet XV wieku ponieważ nie znaleziono żadnych cech charakterystycznych dla wsi utworzonych podczas opisanej wyżej kolonizacji.

Informacje pochodzą z książki:
"NAD BRZEGAMI DOKAWY" Zygmunta Orlika

Kilka słów o stronie

Witamy na stronie miejscowości Piasek.

Strona działa od 6 grudnia 1999 roku i przez ten okres miała różne formy, różne adresy, rożne konstrukcje. Na początku była to prosta strona napisana w windowsowskim notatniku, a obecnie jest zarządzana przez najnowszy system zarządzania treścią CMS Joomla 2.5.x

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w redagowaniu i tworzeniu strony miejscowości Piasek.

 

Zaloguj