Dawniej piasek.one.pl

Dzisiaj jest: 19 Marzec 2024    |    Imieniny: Józef, Bogdan, Marek

O Piasku

Piasek
Herb
Herb Piasku
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat pszczyński
Gmina Pszczyna
Sołectwo Sołectwo Piasek
Wysokość 262 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 3342
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 43-211
Tablice rejestracyjne SPS
SIMC 0220598

Piasek jest sołectwem, które należy do Gminy Pszczyna w województwie Śląskim. Leży we wschodniej części Kotliny Raciborsko - Rybnickiej. Centrum Piasku leży na 50°30' szerokości geograficznej północnej i 18°57' długości geograficznej wschodniej.

Powierzchnia Piasku zajmuje 12 km². Najwyższe wzniesienie wynosi 262m n.p.m i znajduje się w rejonie cmentarza komunalnego. Przez Piasek przepływa - od zachodu na wschód - rzeka Dokawa, nad którą w dawnych czasach znajdowały się liczne stawy oraz dwa młyny wode. Wpływa ona do Pszczynki we wschodzniej części Jankowic (Pszczynka po połączeniu się z Korzeńcem stanowi lewy dopływ Wisły).

Miejscowości sąsiadujące z Piaskiem to:

- od południa Pszczyna (Stara Wieś i Strzelnica)

- od zachodu Czarków

- od wschodu Jankowice, Studzienice oraz tzw Polne Domy

- od północy Kobiór

Nazwę wioski - Piasek - utworzono od cechy terenu, na którym leży. W ciągu kilkuset lat nazwę tą pisano różnie. W pierwszej wzmiance z 1468 roku widnieje jako "de Piasek". Natomiast w starojęzycznym dokumencie z 1517 roku czytamy "wes Pyesek" (przeinaczenie piasku w pieska - występuje w pierwszym pszczyńskim urbarzu w 1536 roku, jednak w późniejszych dokumentach nazwa została sprostowana). W 1572 roku można dostrzec pierwsze próby zgermaizowania nazwy wsi "Das dorf Piasek ader Sandt" (wieś Piasek albo Sandt), a już w 1765 roku na mapie państwa pszczyńskiego widzimy "Piosek vel Sand" (nazwa Piosek jest zgodna z miejscową wymową) W XIX wieku nazwa Sandt została przekształcona przez niemieckich urzędników, którzy w poskich nazwach miejscowych, końcówki "ów", zamieniali na "au". I tak powstała nowa nazwa Piasku - Sandau, którą używano do 1921 roku oraz przejściowo w trakcie okupacji hitlerowskiej. Jednak rodzima ludność Piasku oraz okoliczni mieszkańcy zawsze nazywali wieś Pioskiem.


Informacje pochodzą z książki:
"NAD BRZEGAMI DOKAWY" Zygmunta Orlika

http://pl.wikipedia.org/wiki/Piasek_(powiat_pszczy%C5%84ski)

Kilka słów o stronie

Witamy na stronie miejscowości Piasek.

Strona działa od 6 grudnia 1999 roku i przez ten okres miała różne formy, różne adresy, rożne konstrukcje. Na początku była to prosta strona napisana w windowsowskim notatniku, a obecnie jest zarządzana przez najnowszy system zarządzania treścią CMS Joomla 2.5.x

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w redagowaniu i tworzeniu strony miejscowości Piasek.

 

Zaloguj