Dawniej piasek.one.pl

Dzisiaj jest: 5 Lipiec 2020    |    Imieniny: Karolina, Antoni, Filomena

Sołectwo otoczone masztami

Dopiero co powstał maszt telefonii komórkowej przy ul. Zbożowej w Pszczynie, a trwa budowa kolejnego przy ul. Szkolnej w Piasku. Mieszkańcy złożyli ponad 400 podpisów pod protestem.

P-4 Play buduje kolejną stację bazową telefonii komórkowej na terenie gminy Pszczyna. Kilka tygodni temu uruchomiony został maszt przy ul. Zbożowej, przeciwko któremu wciąż protestują okoliczni mieszkańcy. Teraz wysoka na kilkadziesiąt metrów budowla z antenami powstaje przy ul. Szkolnej w Piasku.

Maszt ma po­wstać przy ul. Szko­lnej w Pi­asku

Pozwolenie na budowę inwestycji wydało Starostwo Powiatowe w Pszczynie jeszcze w 2013 r. Większość mieszkańców Piasku dowiedziało się o niej dopiero teraz, gdy na działce dzierżawionej od mieszkańca tej miejscowości ruszyły prace.

400 podpisów

W walkę z masztem zaangażowało się Stowarzyszenie Przeciwko Skażeniom „Czysta Pszczyna”, które złożyło skargę do wojewody na decyzję starosty. Wojewoda nie dopatrzył się jednak niczego niezgodnego z prawem i utrzymał ją w mocy. Teraz skarga poszła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

„Czysta Pszczyna” zbierała w Piasku podpisy pod protestem przeciwko masztowi, który zostanie złożony w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Protest poparło ponad 400 mieszkańców.

– W sołectwie są osoby zadowolone, że będzie lepszy zasięg, ale jednak zdecydowana większość jest przeciwnych takiej lokalizacji masztu. W bliskim sąsiedztwie działki, na której powstaje maszt są cztery budynki, niedaleko jest szkoła i budowany Dom Kulejących Aniołów. To prawie centrum naszej wsi. Niech budują takie maszty gdzieś na obrzeżach. Uważamy, że na takie inwestycje powinien być wymagany raport oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa, bo wtedy mieszkańcy mogą się o niej dowiedzieć, kiedy nie jest jeszcze za późno na interwencje – mówi Barbara Psik, sołtyska Piasku. Jak dodaje, nigdzie na terenie gminy Pszczyna nie ma podobnego zagęszczenia tego typu obiektów. Bo to trzeci nadajnik o dużej mocy w tej okolicy (dwa pozostałe działają przy ul. Myśliwskiej oraz przy ul. Żeglarskiej przy DK1). Czyli w niedalekiej odległości od siebie.

Kumulacja pól elektromagnetycznych

Członkowie stowarzyszenia „Czysta Pszczyna” nie mają wątpliwości, że budowa stacji w sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych ogranicza koszty operatora telefonii komórkowej związane ze wznoszeniem obiektu, ale jednocześnie naraża mieszkańców na negatywne skutki związane z oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. - Z uwagi na już istniejące nadajniki następuje zjawisko tzw. kumulacji pól elektromagnetycznych szczególnie niekorzystnych dla zdrowia – informują.

Badania przeprowadzone w wielu krajach potwierdziły, że osoby mieszkające w sąsiedztwie stacji (do 200 metrów i do 300 metrów w zależności od mocy nadajnika) w większym stopniu niż inne cierpią na bezsenność, ogólne osłabienie, choroby układu immunologicznego i hormonalnego, nowotwory.

Starosta Paweł Sadza podkreśla, że nie jest zwolennikiem budowy masztów w centrum osiedli i sołectw. Przypomina, że sam mieszka ok. 400 m od masztu zlokalizowanego przy ul. Zbożowej, na który musiał wydać pozwolenie, bo prawo nie jest uznaniowe. – Na pewno będziemy się starali coś zrobić i pomóc mieszkańcom. W przypadku Piasku sprawę komplikuje fakt, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu budowę stacji bazowych telefonii komórkowej – mówi Paweł Sadza i dodaje, że starostwo może informować o inwestycji tylko strony postępowania, a za te Kodeks Postępowania Administracyjnego uznaje tylko właścicieli sąsiadujących działek.

Mieszkańcy Piasku wierzą, że uda się jeszcze w tej sprawie coś zrobić. Tym bardziej, że protestujący przeciwko masztowi przy ul. Zbożowej w Pszczynie, który zbudowała ta sama firma, doprowadzili do wznowienia postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę, a dalsi sąsiedzi inwestycji również zostali uznani za strony postępowania.

Gazeta Pszczyńska
http://www.infopres.pl/show.php?ida=16556

Kilka słów o stronie

Witamy na stronie miejscowości Piasek.

Strona działa od 6 grudnia 1999 roku i przez ten okres miała różne formy, różne adresy, rożne konstrukcje. Na początku była to prosta strona napisana w windowsowskim notatniku, a obecnie jest zarządzana przez najnowszy system zarządzania treścią CMS Joomla 2.5.x

Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomóc w redagowaniu i tworzeniu strony miejscowości Piasek.

 

Zaloguj