Dożynki w Wiśle Wielkiej potrwają aż dwa dni!
- Utworzono: niedziela, 17, sierpień 2014 19:35
Dożynki Gminne w gminie Pszczyna w tym roku odbędą się w ostatni weekend sierpnia (30 i 31.08) w Wiśle Wielkiej. I na pewno będą historyczne pod jednym względem - potrwają aż dwa dni, a główne uroczystości zaplanowani nie na niedzielę, ale sobotę.
Żniwa dopiero gdzieś na półmetku, a już niedługo ruszy dożynkowy maraton. Rolnicy martwią się, by jak najszybciej zebrać plony, a w sołectwach, które organizują tegoroczne dożynki przygotowania idą pełną parą.
Zbliża się dożynkowy maraton.
Piotr Rabaszowski, sołtys Wisły Wielkiej, gdzie w tym roku odbędą się dożynki w gminie Pszczyna mówi, że w przygotowania angażuje się sporo mieszkańców, w tym młodzież.
Dlaczego wieś zdecydowała się na organizację dwudniowego święta? - Dożynki to bardzo ważna uroczystość. Trzeba podziękować Bogu za zebrane plony, a potem się pobawić. Gdy dożynki organizowane są tradycyjnie w niedzielę, na tę zabawę jest mało czasu, bo oficjalne uroczystości kończą się o godz. 17.00 - 18.00 i dopiero wtedy zaczyna zabawa. Do tego w poniedziałek wiele osób idzie do pracy i nie może sobie pozwolić na zabawę do późnych godzin. Żniwa to ogromny wysiłek dla rolników. Chcemy, żeby mogli spokojnie w sobotę spokojnie posiedzieć na festynie z rodziną, pobawić się - mówi sołtys.
Dlatego główne uroczystości i obrzędy podczas dożynek gminnych w Wiśle Wielkiej odbędą się w sobotę, 30 sierpnia. Święto rozpocznie się mszą św., po której przejedzie korowód dożynkowy (mieszkańcy pokażą w nim, czym dawniej żyła wieś). Uroczystości odbędą się na boisku sportowym (ul. Mleczna), będą: tradycyjne obrzędy dożynkowe, występy zespołów folklorystycznych oraz dzieci szkolnych z Wisły Wielkiej. Rolnicy pokażą też, jak dawniej koszono zboże (kosami, maszyną konną, snopowiązałką i kombajnem Vistula). Wystąpią mażoretki i kabaret, a o godz. 18.00 rozpocznie się zabawa z zespołem De Facto.
W niedzielę będzie można zobaczyć pokaz miejscowych strażaków, wystąpi zespół Hanuta oraz kabaret Yroż z Żor. tego dnia też będzie można się pobawić przy muzyce zespołu De Facto.
Starostami dożynek są: Karolina Dzida, która prowadzi gospodarstwo ogrodnicze oraz Roman Świerkot, który zajmuje się uprawą pieczarek.
W Wiśle Wielkiej zamiast tradycyjnego kołocza szykują dla gości dożynkowych kołoczyki. – To nie będą żadne drożdżówki, tylko kołoczyki z posypką na górze. Dlaczego się na nie zdecydowaliśmy, powiem po dożynkach – mówi tajemniczo sołtys.
Na dożynkach zabraknie też koni w korowodzie. Jak tłumaczy sołtys, głownie ze względów bezpieczeństwa (już nieraz się zdarzyło, że konie poniosły i dochodziło do wypadków), ale też „pamiątek”, które po sobie zostawiają...
Program dożynek w Wiśle Wielkiej, 30 sierpnia (sobota), miejsce: boisko sportowe, ul. Mleczna
12.30 - uroczysta msza św. dożynkowa w kościele pw. Świętej Trójcy, przemarsz korowodu, obrzędy dożynkowe, tradycje ludowe na wsi pszczyńskiej – Zespół Regionalny Pszczyna
14.30 - występy: Zespołu Folklorystycznego „Wiślanie” z Wisły Małej, Zespołu Ludowego „Ćwikliczanie” oraz dzieci szkolnych z Wisły Wielkiej
15.15 - występ zespołu „Cieszynianka” wraz z mażoretkami
16.15 - wręczenie nagrody burmistrza wyróżnionym rolnikom w gminie oraz odznaczeń „Order serca matkom wsi”
16.30 - pokaz koszenia zboża
17.30 - występ kabaretu „Wesoła Czelodka” z Osin
18.00 - zabawa dożynkowa z zespołem „De Facto”
Program dożynek w Wiśle Wielkiej 31 sierpnia (niedziela), miejsce: boisko sportowe, ul. Mleczna
14.00 - pokazy w wykonaniu strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiśle Wielkiej
15.30 - występ zespołu „Hanuta”
17.00 - kabaret „Yroż” z Żor
18.00 - zabawa dożynkowa z zespołem „De Facto”
Imprezy towarzyszące: wystawy płodów rolnych, roślin, sztuki i rękodzieła twórców ludowych, sprzętu ogrodniczego i rolniczego, ptactwa i drobiu ozdobnego oraz wiele innych atrakcji.
Maraton dożynkowy rozpocznie gmina Pszczyna. Zobacz, kiedy dożynki odbędą się w innych gminach:
7 września: – gmina Suszec – sołectwo Radostowice, gmina Miedźna – sołectwo Wola, gmina Pawłowice – sołectwo Krzyżowice oraz gmina Kobiór.
14 września odbędą się z kolei Gmino-Powiatowe Dożynki w Goczałkowicach-Zdroju.
(ram)